Promieniowanie podczerwone służy nie tylko do efektywnego ogrzewania. Przyjemne ciepło i kojące promienie podczerwone można odczuć głównie dzięki pozytywnemu wpływowi na organizm.
Tajemnica: promieniowanie podczerwone
Promieniowanie podczerwone, zwane także promieniowaniem cieplnym, jest częścią widma elektromagnetycznego. Ich zakres długości fal sięga od 780 nanometrów do jednego milimetra. Promieniowanie podczerwone dzieli się dalej na krótkofalowe promieniowanie IR-A o zakresie długości fal od 780 do 1400 nanometrów, promieniowanie IR-B o zakresie długości fal od 1400 do 3000 nanometrów i długofalowy podzakres, promieniowanie IR-C od 3000 do 3000 nanometrów. do milimetra.
Źródło promieniowania podczerwieni
Najważniejszym naturalnym źródłem promieniowania podczerwonego jest słońce. Promieniowanie podczerwone stanowi 50 procent promieniowania słonecznego, które faktycznie dociera do ziemi. Dodatkowo nagrzana promieniowaniem słonecznym ziemia emituje promieniowanie podczerwone. Pochłanianie promieniowania przez gazy naturalne i sztuczne zawarte w atmosferze, takie jak woda, dwutlenek węgla, ozon, metan i chlorofluorowęglowodory (CFC), prowadzi do ich ocieplenia i ma decydujące znaczenie dla bilansu cieplnego Ziemi.
Promieniowanie podczerwone jest wszędzie
Każde „ciepłe” ciało – zgodnie z definicją naukową to każde ciało o temperaturze powyżej zera absolutnego około -273 ° C – emituje promieniowanie podczerwone. Ilość emitowanej energii i rozkład długości fal promieniowania zależą od temperatury ciała. Im cieplejsze jest ciało, tym więcej energii emituje w postaci promieniowania podczerwonego i tym krótsza jest długość fali promieniowania.
Jeśli nie na słońcu, koty instynktownie lubią rozsiadać się przed promiennikiem podczerwieni.
Pro zdrowotne
Promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza, ale ludzką skórę. Efekt ten jest również skutecznie wykorzystywany w medycynie. Ogólnie rzecz biorąc, powietrze w pomieszczeniu prawie nie wysycha podczas ogrzewania za pomocą podczerwieni. Rezultatem jest wyższy poziom wilgotności, a tym samym zdrowy, przyjemny klimat w pomieszczeniu. Wykazano również, że astmatycy i alergicy korzystają z promieniowania podczerwonego. Cyrkulacja powietrza jest zminimalizowana przez promieniowanie cieplne, a tym samym znacznie zmniejsza się zapylenie. Osoby z przewlekłym bólem stawów lub reumatyzmem również uważają, że promieniowanie podczerwone jest bardzo korzystne dla ich dobrego samopoczucia i mogą odczuwać ulgę w bólu.