W trosce o zdrowie
28 marca, 2024
Expand search form

Ogrzewanie podczerwienią

Promieniowanie podczerwone »Trzy różne rodzaje promieniowania

Tęsknisz za uczuciem letniego słońca na skórze w chłodne miesiące? W takim razie warto pomyśleć o wykorzystaniu promieniowania podczerwonego do ogrzania domu. Oprócz światła widzialnego i promieniowania UV promieniowanie podczerwone jest głównym składnikiem promieniowania słonecznego i odpowiada za jego przyjemny efekt rozgrzewający.

 

Skład promieni słonecznych

W tym poradniku poznasz sposób działania tego naturalnego ciepła oraz dowiesz się, jakie rodzaje promieniowania promienniki podczerwieni wykorzystują i jakie są ich różnice. Ogrzewanie za pomocą podczerwieni jest jedną z najbardziej naturalnych form ciepła, jakie występuje w przyrodzie. Baw się dobrze podczas czytania.

  • Co to jest promieniowanie podczerwone
  • Jakie są rodzaje promieniowania podczerwonego?
  • Wytwarzanie ciepła »Jak promieniowanie podczerwone wpływa na organizm?
  • Jakie rodzaje promieniowania są stosowane w promiennikach i promiennikach podczerwieni?
  • Wniosek dotyczący porad dotyczących promieniowania podczerwonego

Co to jest promieniowanie podczerwone?

Według Federalnego Urzędu Ochrony Radiologicznej promieniowanie podczerwone odkrył na początku XIX wieku astronom Friedrich Wilhelm Herschel, gdy chciał zmierzyć temperaturę różnych składników światła słonecznego.

Aby to zrobić, użył pryzmatu, aby podzielić nadchodzące promienie słońca zgodnie z ich długością fali i zmierzył ciepło w każdym obszarze za pomocą termometru. Uderzyło go, że widmo Słońca wykracza poza widzialne światło czerwone, ponieważ najwyższa temperatura została zmierzona poza tym zakresem.

Odkrycie promieniowania podczerwonego

Promieniowanie podczerwone to elektromagnetyczne promieniowanie cieplne o długości fali od 780 nm do 1 mm. Znajduje się pomiędzy światłem widzialnym a promieniowaniem terahercowym, które charakteryzuje się jeszcze większą długością fali.

Promieniowanie podczerwone, które jest obecnie wykorzystywane w no

woczesnych promiennikach podczerwieni, porusza się właśnie w tym obszarze i odpowiada naturalnej formie energii.

Jakie są rodzaje promieniowania podczerwonego?

Rozróżnia się trzy rodzaje promieniowania: promieniowanie krótkofalowe A, promieniowanie podczerwone B i promieniowanie długofalowe C. Promieniowanie rozciąga się na ponad 780-1400 nanometrów, długość fali od 1400 do 3000 nm określana jest jako promieniowanie B, a promieniowanie podczerwone C obejmuje zakres od 3000 nanometrów do 1 milimetra.

 

Trzy zakresy podczerwieni, które są różnie używane dla promienników podczerwieni i promienników podczerwieni.

 

 

A promieniowanie B promieniowanie C promieniowanie

Długość fali 780 – 1400 nm 1400 – 3000 nm 3000 nm – 1 mm

 

 

Jak promieniowanie podczerwone wpływa na organizm?

Promieniowanie podczerwone ogrzewa bezpośrednio ludzi i przedmioty w pomieszczeniu zamiast ogrzewać otaczające powietrze. Promienie wnikają w powietrze prawie bez utraty energii, a kiedy uderzają, wprawiają w drgania cząsteczki celu. Stwarza to efekt bardzo przyjemnego uczucia ciepła.

Właśnie tę zaletę wykorzystuje technologia podczerwieni w promiennikach podczerwieni. Ponieważ podczas ogrzewania za pomocą podczerwieni, przedmioty i osoby w pomieszczeniu są przede wszystkim nagrzewane i odczuwają przyjemne ciepło, chociaż temperatura w pomieszczeniu może być ogólnie niższa niż w przypadku normalnego ogrzewania wykorzystującego ciepłe powietrze konwekcyjne. Oznacza to, że całe pomieszczenie nie musi być ogrzewane dużą energią, dopóki ciepło nie zostanie odebrane przez obecnych ludzi. Podobny do słonecznego dnia z chłodniejszym powietrzem w górach. Ta technologia i własność fizyczna sprawiają, że jest to możliwe