W trosce o zdrowie
13 czerwca, 2024
Expand search form
Blog

Ogrzewanie na podczerwień w domu bezemisyjnym

Dużym tematem jest oczywiście ogrzewanie wody. Pompa ciepła również podgrzewa wodę. Przy ogrzewaniu na podczerwień musisz użyć elektrycznego bojlera na gorącą wodę lub przepływowego podgrzewacza wody. Nie polecamy podgrzewacza wody ze względu na wysoki pobór mocy.

Lepszym rozwiązaniem jest tutaj inteligentne i wydajnie sterowane ogrzewanie elektryczne lub również podgrzewanie wody użytkowej przez powietrzną pompę ciepła CWU. Węgiel, olej i gaz są nadal dominującymi źródłami energii cieplnej. W ciągu najbliższych kilku lat kran zostanie jednak zakręcony w dosłownym tego słowa znaczeniu. Stoimy w obliczu odejścia od paliw kopalnych, co sprzyja rozwojowi domów bezemisyjnych z ogrzewaniem elektrycznym: Nadchodzi era ogrzewania na podczerwień.

 

Życie bez emisji

Jeśli chodzi o emisje, każdy od razu myśli o ruchu drogowym. W Europie jedna czwarta emisji gazów cieplarnianych jest spowodowana przez domy i budynki. Zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynków oznacza zatem nie tylko zmniejszenie kosztów operacyjnych, ale również jest przedmiotem europejskiej polityki ochrony klimatu.

Ponieważ domy można już projektować w taki sposób, aby nie powodowały żadnych emisji. Między innymi dlatego, że są ogrzewane technologią ogrzewania na podczerwień.

A jeśli to ogrzewanie na podczerwień będzie zasilane energią słoneczną z własnego systemu fotowoltaicznego, tj. im większy udział energii odnawialnej w miksie elektrycznym, tym bardziej przyjazne dla klimatu będzie wytwarzanie ciepła za pomocą energii elektrycznej.

 

Ogrzewanie prądem: ogrzewanie na podczerwień czy pompa ciepła?

Możesz przeczytać tutaj, że wysokowydajne ogrzewanie na podczerwień w połączeniu z systemem fotowoltaicznym przewyższa pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym: Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Konstanz przyniosło interesujące wyniki.

W jednym z naszych postów na blogu zatytułowanym „Koniec mitów o ogrzewaniu na podczerwień” wskazaliśmy na zwodnicze rachunki emisyjne lobby pomp ciepła i biomasy: Tak, wiemy, że wytwarzana przez nas energia elektryczna nie jest bezpośrednio wykorzystywana latem. Wiemy również, że zimą i nocą nie można w ogóle wyprodukować tylko 33 do 35 procent całkowitej produkcji systemu fotowoltaicznego.

Tutaj jednak pomaga nam elastyczność ogrzewania na podczerwień: zużycie energii można zmniejszyć indywidualnie za pomocą sterowania i opcji redukcji dzień / noc. A jeśli energia elektryczna wytworzona we własnym zakresie jest magazynowana, możesz pokonać czas, w którym nie można jej wyprodukować.

 

Samowystarczalność energetyczna – czy to naprawdę działa?

Patrząc w ciągu roku, byłbyś całkowicie samowystarczalny z odpowiednim systemem fotowoltaicznym w kategoriach czysto matematycznych. W rzeczywistości jest to możliwe tylko w ograniczonym zakresie – ale dotyczy to również innych systemów grzewczych. A w porównaniu z pompą ciepła, która zużywa energię elektryczną przez cały rok, ponieważ nie jest wyłączona, wydajność systemu fotowoltaicznego w połączeniu z ogrzewaniem na podczerwień jest znacznie wyższa. Ponieważ ogrzewanie na podczerwień nie działa latem.

Oprócz zużycia paneli na podczerwień, przy planowaniu własnego systemu fotowoltaicznego należy oczywiście uwzględnić również indywidualny prąd sieciowy. Wreszcie wielkość pamięci jest również dostosowywana do ich wielkości.

 

Ogrzewanie na podczerwień i instalacja fotowoltaiczna – i ile to kosztuje?

Instalacja systemów fotowoltaicznych jest masowo finansowana w całej Europie. Często zdarzają się też dopłaty do rozwiązań magazynowych.

Poniższe przykłady cen są fikcyjne i oczywiście zależne od dostawców i innych czynników. Np.w Austrii.Ale dają pierwszą wskazówkę:

• System fotowoltaiczny 6 KWp + magazynowanie 5 KWh = 9000 € (finansowanie 1500 € i więcej)

• System fotowoltaiczny 14,5 KWp + magazynowanie 10 KWh = 15 500 € (finansowanie 2 900 € i więcej)

• W przypadku ogrzewania na podczerwień w nowym budynku o powierzchni 150 m² należy oszacować około 12 000,00 €.

• Do tego dochodzą koszty instalacji elektryka.

• W przypadku kompletnego pakietu grzewczego oznacza to inwestycję około 15.000 € (bez zniżek, zgodnie z listą).

Roczne zużycie energii elektrycznej przy średniej temperaturze pokojowej 23°C – bez uwzględnienia indywidualnych zachowań użytkowników – wynosi niecałe 6000 KWh. Jeśli policzymy z indywidualnymi zachowaniami użytkowników, obniżką dzień/noc, czasami niższymi temperaturami w pomieszczeniu, ponieważ lubimy spać chłodniej lub pomieszczenie do przechowywania nie potrzebuje 23 ° C itp., Spadamy znacznie poniżej tych wartości zużycia .

Oznacza to, że można założyć, że całkowite koszty promiennika podczerwieni o powierzchni 150m² + system fotowoltaiczny 14,5 kWp + system magazynowania 10 kWh wyniosą około 26 000 EUR. To o 10 000 do 15 000 € mniej niż w przypadku powietrznej pompy ciepła / ogrzewania podłogowego. A to nawet nie obejmuje systemu fotowoltaicznego.

A co z przygotowaniem ciepłej wody?

Ogrzewanie elektryczne, które może być obsługiwane w ciągu dnia za pośrednictwem systemu fotowoltaicznego: możesz powiedzieć, kiedy ma podgrzać wodę, a kiedy ją przechowywać. Jeśli nie ma dostępnej energii słonecznej, automatycznie przełącza się na zasilanie sieciowe lub bojler wyposażony w małą pompę cieplną na powietrze .

 

Bezemisyjna samowystarczalność energetyczna? Technicznie możliwe przez długi czas!

W ciągu dnia nowoczesne systemy zarządzania energią przesyłają energię słoneczną bezpośrednio do urządzeń i odbiorców, a nadwyżki do magazynowania lub z powrotem do sieci lub rozprowadzają ją po okolicy za pomocą inteligentnych liczników. Ile energii elektrycznej naprawdę należy pobrać z sieci, zależy od zachowania użytkownika, wartości U domu, systemu fotowoltaicznego i wielkości systemu magazynowania.

 

Masz jeszcze jakieś pytania?

Chętnie udzielimy Państwu więcej informacji na temat możliwości ogrzewania Państwa domu bezemisyjnego ogrzewaniem na podczerwień firmy SUNTHERM! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać osobistą poradę specjalisty i od razu umów się na osobistą wizytę.

 

Teraz możesz otrzymać swój nowy promiennik podczerwieni SUNTHERM z gwarancją dotacji!

Istnieje wiele dotacji na przejście z paliw kopalnych na alternatywne systemy grzewcze. 

You might be interested in …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *