W trosce o zdrowie
24 kwietnia, 2024
Expand search form
Blog

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni: koniec mitów, część 1

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni: koniec mitów, część 1

Ponieważ ogrzewanie na podczerwień stało się prawdziwą alternatywą dla klasycznych systemów grzewczych, zauważalny wiatr powiał w kierunku naszej branży: nagle pojawiają się doradcy, weryfikatorzy faktów i broszury, które bagatelizują technologię ogrzewania na podczerwień. Szerzenie nie- i półprawdy, że jesteśmy zdumieni. Czas rozwiać kilka z tych mitów! Zacznijmy od trzech najczęstszych „lodowców”, o których można usłyszeć o promiennikach podczerwieni, możesz je również znać: promienniki podczerwieni nadają się tylko jako dogrzewanie, nie generują przyjemnego ciepła i są bardzo drogie w eksploatacji.

 

Cui bono? Dla kogo to jest dobre? Liczy się uczciwość!

Postawmy najpierw sprawę jasno: Oczywiście jako producenci i dystrybutorzy nie jesteśmy obiektywni. Ale: kto zna tę sprawę lepiej niż my z naszym wieloletnim doświadczeniem? W firmie SUNTHERM od ćwierć wieku inwestujemy nasz czas i know-how w dalszy rozwój technologii ogrzewania na podczerwień i naszych opatentowanych węglowych paneli na podczerwień. Od ponad 25 lat uważnie słuchamy tego, co mówią nasi klienci. I wiecie co: w tym czasie nie mieliśmy ani jednej skargi.

Naprzeciw nas są tak zwani „niezależni” konsultanci i instytucje, które chcą pomóc budowniczym, remontom i planistom w wyborze systemu grzewczego. Obecnie robisz to na bardzo ruchliwym rynku energii i ogrzewania: ponieważ koniec ogrzewania węglem, olejem i gazem jest już postanowiony. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz teraz lobbystów w wielu konsultantach, którzy wywodzą się z kącika biomasy, pelletu i pomp ciepła. Przejście z paliw kopalnych na alternatywne systemy grzewcze jest reklamowane i można je zasmakować dzięki dużym dotacjom, a oto: zapomniano o ogrzewaniu na podczerwień. 

Co powinieneś wiedzieć przed wyborem promiennika podczerwieni.

Ale teraz do mitów na temat ogrzewania za pomocą podczerwieni: oto nasz pogląd na rzeczy – nie neutralny dla produktu, ale oparty na faktach.

Mit 1:

Promienniki podczerwieni nadają się tylko jako dodatkowe ogrzewanie

Niepoprawne.

Tak, ogrzewanie na podczerwień można zainstalować szybciej, łatwiej i taniej i dlatego zawsze było chętnie używane w pomieszczeniach hobbystycznych, piwnicach lub magazynach, pomieszczeniach klubowych, altanach itp. Firmy mogą również dobrze liczyć: wiele nieruchomości komercyjnych, hal przemysłowych lub biur od dawna jest ogrzewanych podczerwienią.

Mitem jest także, że ogrzewanie na podczerwień ma sens tylko wtedy, gdy ciepło jest wymagane (czasowo) tylko w określonych punktach.

Prawidłowo obliczone i precyzyjnie zwymiarowane promienniki podczerwieni są zdrową, niedrogą i przyjazną dla środowiska alternatywą dla konwencjonalnych systemów grzewczych i nadają się jako główne ogrzewanie do nowych budynków, jak również do remontowanych istniejących budynków – w połączeniu z systemem fotowoltaicznym powstaje zrównoważony duet marzeń . A słabo ocieplone domy są generalnie trudne do ogrzania i stanowią kosztowną propozycję dla wszystkich systemów grzewczych.

 

Mit 2:

Promienniki podczerwieni nie generują przyjemnego ciepła

Jest odwrotnie.

Ten temat jest szczególnie popularny w opowiadaniu bzdur: istnieje oczywiście zgoda, że ​​promieniowanie cieplne jest odbierane jako niezwykle przyjemne i komfortowe. Także o tym, że piec kaflowy jest uosobieniem ciepła promieniowania. Ty sam często cieszyłeś się tym cudownym ciepłem dobrego samopoczucia.

Ale jakie jest twoje doświadczenie z ciepłem podczerwonym? Jak często byłeś w ogrzewanych na podczerwień pomieszczeniach?

Zapewniamy: Znasz uczucie promieniowania podczerwonego! Wyobraź sobie, jak promienie słoneczne ogrzewają twoją skórę i jak to ciepło przenika przez twoje ciało: jest to promieniowanie podczerwone. Czy uważasz to ciepło za niewygodne, gorące z przodu i zimne z tyłu? Właśnie.

Jeśli przeczytasz w przewodniku: „Przy ogrzewaniu na podczerwień przyjemne ciepło ogranicza się głównie do oświetlonych obszarów”, odpowiadamy: Dlatego dzielimy zapotrzebowanie na ogrzewanie obliczone zgodnie z normą na kilka paneli na podczerwień, a następnie rozdzielamy Panele te równomiernie rozprowadzają ogrzewaną przestrzeń życiową. W ten sposób uzyskujemy równomiernie ogrzaną przestrzeń mieszkalną i roboczą.

Gdy doradca pisze: „Jeżeli poszczególne odcinki ścian nie są oświetlone, to temperatury powierzchni w tych obszarach są znacznie niższe, a w najgorszym przypadku nieprzyjemnie zimno”, to odpowiadamy: Zgadza się, ale zdarza się to szczególnie często przy ogrzewaniu konwektorowym, dlatego powstają mostki cieplne/zimne, przez które istnieje ryzyko powstania pleśni.

Fakt: grzejnik o większym udziale promieniowania bardziej równomiernie ogrzewa pomieszczenie.

Fakt jest taki: im bardziej równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, tym przyjemniejsze odczucie temperatury i większe poczucie komfortu.

To również fakt: tak właśnie działa promiennik podczerwieni firmy SUNTHERM.

Mit 3:

Promienniki podczerwieni są bardzo drogie w eksploatacji

To nieprawda.

Podejrzewa się, że promienniki podczerwieni mają ogromne koszty eksploatacji ze względu na niskie koszty zakupu. To nie jest poprawne! Ogrzewanie na podczerwień jest wielokrotnie tańsze w zakupie, a prawidłowo obliczone i prawidłowo zainstalowane, zużywa tylko niewiele więcej energii elektrycznej niż pompa ciepła. Ze względu na zwiększoną elastyczność w dostarczaniu ciepła, koszty zużycia można również zmniejszyć poprzez programowanie termostatu.

Właściwie zwymiarowane ogrzewanie na podczerwień jest bardzo opłacalne. Podstawą sprawnej kalkulacji kosztów i korzyści jest oczywiście kalkulacja zapotrzebowania na ciepło w oparciu o poprawny wzór.

Wprawiają nas w zakłopotanie bezpodstawne stwierdzenia w poradnikach typu: „Koszty ogrzewania promiennikami podczerwieni są co najmniej cztery razy wyższe niż w przypadku wydajnej pompy ciepła.” Dlaczego oczerniasz całą branżę takimi stwierdzeniami? Równie dobrze można by zająć się kosztami amortyzacji pomp ciepła: w zależności od produktu wynoszą one od 25 do 55 lat, podczas gdy żywotność pompy ciepła wynosi około 15 lat …

Jak wysokie są faktycznie koszty ogrzewania? Z przyjemnością to dla Ciebie obliczymy! Bo na ten temat nie może być żadnych ogólnych informacji – byłoby to tak samo wątpliwe, jak twierdzenie, że praca promiennika podczerwieni jest x razy większa niż praca pompy ciepła.

Wykonaliśmy już wiele takich obliczeń i przywiązujemy dużą wagę do realistycznych liczb! Rodzina jest zadowolona z niskich kosztów ogrzewania, bardzo zadowolona z przyjemnego promieniowania cieplnego i zachwycona, że ​​nie ma kosztów konserwacji – z 15-letnią gwarancją na wszystkie panele SUNTHERM. Żaden inny producent nie daje tak długiej gwarancji funkcjonalności.

 

Niezależnie od tego, czy jest to modernizacja, czy nowy budynek: innowacyjne promienniki podczerwieni firmy SUNTHERM wnoszą również prawdziwe ciepło do Twojego domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną poradę specjalisty lub ofertę na nowy system grzewczy: Tutaj udajesz się na osobiste spotkanie. Teraz możesz otrzymać swój nowy promiennik podczerwieni SUNTHERM z gwarancją dotacji!

You might be interested in …