W trosce o zdrowie
29 marca, 2024
Expand search form
Blog

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni: koniec mitów, część 2

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni: koniec mitów, część 2

Czytając różne poradniki dotyczące ogrzewania, można odnieść wrażenie, że lobby olejowe zostało w ostatnich latach zastąpione przez lobby pomp ciepła. Oczywiście nie mamy nic przeciwko ogrzewaniu elektrycznemu – wręcz przeciwnie – ale mamy coś przeciwko nieuczciwej konkurencji.

 W naszej serii „Ogrzewanie na podczerwień: koniec z mitami” chcemy wyjaśnić kilka fałszywych historii na temat ogrzewania na podczerwień. Co prawda: nie możemy pisać neutralnie produktowo – ale na podstawie faktów i ponad 25-letniego doświadczenia w branży.

 

Znalezienie prawdy

Czy czytałeś pierwszą część naszej serii o półprawdach na temat podczerwieni? Chodziło o trzy najczęstsze mity, które mówi się o promiennikach podczerwieni, a żaden z nich nie jest prawdziwy.

• Mit 1: Promienniki podczerwieni nadają się tylko jako dodatkowe ogrzewanie.

• Mit 2: Promienniki podczerwieni nie wytwarzają przyjemnego ciepła.

• Mit 3: Promienniki podczerwieni są bardzo drogie w eksploatacji.

Przeczytaj tutaj, dlaczego te stwierdzenia są błędne.

Jako budowniczy domu lub remontujący korzystasz z wielu źródeł informacji. Zwracaj uwagę na to, od kogo pochodzą informacje, nie bierz od razu każdego stwierdzenia za dobrą monetę i szukaj wielu opinii, jeśli to konieczne. Na przykład, jeśli przeczytasz, że promienniki podczerwieni nie są dozwolone jako główny system grzewczy lub są dozwolone tylko w bardzo ograniczonym zakresie.

 

Mit 4:

Ogrzewanie na podczerwień nie jest dozwolone jako ogrzewanie główne

To nieprawda.

Jest rzeczą oczywistą, że ogrzewanie elektryczne może i może być używane – i to zgodnie z prawem w dosłownym tego słowa znaczeniu, a mianowicie zgodnie z wytyczną 6 OIB.

Co cztery lata Austriacki Instytut Techniki Budowlanej wydaje wytyczne OIB w celu ujednolicenia i ujednolicenia przepisów budowlanych w Austrii. Kraje związkowe mogą uznać wytyczne OIB za wiążące w swoich przepisach budowlanych, które – jak to często bywa w wielu obszarach w Austrii – są traktowane bardzo różnie w poszczególnych krajach związkowych. Wytyczna 6 OIB dotyczy oszczędzania energii i ochrony termicznej.

Oczywiście przedstawiciele konwencjonalnych systemów grzewczych sprzeciwiają się temu, że kolejny gracz zostaje wysłany do wyścigu z tańszymi, przyjaznymi dla środowiska promiennikami podczerwieni. Aby być po bezpiecznej stronie, tworzone są podstawy obliczeniowe, które faworyzują pompy ciepła – które również pracują z energią elektryczną – i pogarszają sytuację systemów ogrzewania na podczerwień: Podczas gdy pompa ciepła musi być zasilana energią elektryczną tak jak promiennik podczerwieni, to może twierdzić, że nie emituje CO2, a tym samym jest praktycznie absolutnie czysty do pracy. Energia elektryczna wypływająca z linii ma swój własny skręt.?

Mit 5:

Ogrzewanie na podczerwień nie jest ekologiczne

Niepoprawne.

„Więcej ogrzewania elektrycznego oznacza również więcej szkodliwych dla klimatu gazów cieplarnianych”, mówi jeden z przewodników, który opiera się na pompach ciepła zamiast na ogrzewaniu na podczerwień. Czy nie przemawiałoby to również przeciwko pompom ciepła? Nawiasem mówiąc, więcej ogrzewania biomasą oznacza to samo. To jest obliczane tylko statystycznie. To prawda: promienniki podczerwieni nie wytwarzają żadnych emisji ani zanieczyszczeń w miejscu użytkowania.

Doradca zwraca też uwagę, że „energia elektryczna wytwarzana zimą głównie z węgla, ropy naftowej i gazu sprawia, że ​​systemy grzewcze o dużym zużyciu energii elektrycznej to wybór nieekologiczny” – nawet jeśli na dachu własnego domu zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna”.

Poza tym, że zimą każdy system grzewczy zużywa więcej energii, ogrzewanie na podczerwień jest tylko nieznacznie większe niż jakiekolwiek inne ogrzewanie elektryczne: w przeciwieństwie do pompy ciepła ogrzewanie na podczerwień nie musi działać. Pompy ciepła również nie są wyłączane latem, zużywają energię elektryczną przez cały rok. Energia elektryczna może być wykorzystywana w regionalnie ulepszony sposób dzięki rozwiązaniom do magazynowania i samodzielnie wytwarzanym systemom zużycia energii elektrycznej.

Dodatkowo: W Austrii mamy ponad 90% odnawialnej energii elektrycznej z wody, wiatru i słońca – nawet zimą. I wolimy nie mówić o drobnym pyle, który wytwarzają na przykład systemy grzewcze na pellet (nie wspomnę o węglu). Na przykład Graz jest jednym z miast, które najbardziej z tego powodu cierpi.

 

Mit 6:

Połączenie ogrzewania na podczerwień i systemu fotowoltaicznego jest bezcelowe

Jest odwrotnie.

Połączenie ogrzewania na podczerwień z systemem fotowoltaicznym jest nie tylko możliwe, ale ma również sens – nawet jeśli nie cała wytworzona przez nas energia elektryczna może zostać bezpośrednio zamieniona na ciepło za pomocą ogrzewania na podczerwień. Przeczytaj więcej tutaj. 

Ogólna koncepcja energetyczna składająca się z ogrzewania na podczerwień i systemu fotowoltaicznego opłaca się dzięki zrównoważonemu, ekologicznemu wynikowi.

Własny system fotowoltaiczny nie tylko amortyzuje zapotrzebowanie na energię elektryczną do ogrzewania na podczerwień, panele na podczerwień mogą również zwiększyć poziom zużycia własnego systemu, aby jeszcze bardziej efektywnie go obsługiwać. Energia z systemu fotowoltaicznego może być optymalnie wykorzystana do obsługi paneli na podczerwień, szczególnie w okresach przejściowych. Oczywiście im mniejszy i lepiej ocieplony budynek, tym większe korzyści.

Nawiasem mówiąc, zimą system fotowoltaiczny zapewnia około 33 do 35% rocznej wydajności.

Porównując kombinacje „ogrzewanie na podczerwień i system fotowoltaiczny” oraz „pompa ciepła i system fotowoltaiczny”, radzimy dokonać długoterminowego porównania żywotności i ekonomiczności. Projekt badawczy na Wydziale Budownictwa Energooszczędnego Uniwersytetu w Konstanz właśnie to zrobił: badanie naukowe, które przeprowadzono w ciągu 30 miesięcy, porównało wydajność dwóch grzejników elektrycznych i przyniosło zdumiewające wyniki. Przeczytaj, dlaczego ogrzewanie na podczerwień à la longue jest bardziej opłacalnym maratończykiem.

 

Masz jeszcze jakieś pytania?

Chętnie udzielimy więcej informacji! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać osobistą poradę specjalisty i od razu umów się na osobistą wizytę.

 

Teraz możesz otrzymać swój nowy promiennik podczerwieni SUNTHERM z gwarancją dotacji!

Istnieje wiele dotacji na przejście z paliw kopalnych na alternatywne systemy grzewcze. 

You might be interested in …