W trosce o zdrowie
20 maja, 2024
Expand search form
Blog

Wydajne ogrzewanie: ogrzewanie na podczerwień a pompy ciepła

Wydajne ogrzewanie: ogrzewanie na podczerwień a pompy ciepła

Budujesz dom i szukasz wydajnego, przyjaznego dla środowiska i ekonomicznego systemu grzewczego? A może rozpocząłeś remont i chcesz wymienić stary na nowy? W każdym razie chcesz obejść się bez ogrzewania paliwami kopalnymi i po prostu chcesz, aby było miło i ciepło. Oczywiście gorąco polecamy ogrzewanie na podczerwień. Prawdopodobnie już wiesz o ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła. Aby uzyskać lepszy przegląd, ponownie porównamy oba systemy grzewcze.

Pompy ciepła: brak darmowej energii

Zasada ogrzewania za pomocą pompy ciepła przekonuje już na pierwszy rzut oka. To, co brzmi tak praktycznie i wydajnie, a mianowicie pozyskiwanie ciepła z otoczenia, a tym samym ogrzewanie pomieszczeń, nie do końca przekonuje przy bliższym przyjrzeniu się.

Pompy ciepła

: często zapomina się o wydatku związanym z konserwacją

Pompy ciepła, niezależnie od tego, czy są to technologie woda-woda, powietrze-woda czy powietrze-powietrze, są urządzeniami mechanicznymi, których części ruchome i ruchome w naturalny sposób podlegają zużyciu. Zewnętrzne wymienniki ciepła również zanieczyszczają powietrze.

Dlatego nieuniknione jest regularne konserwowanie pomp ciepła: ważne elementy powinny być sprawdzane przez specjalistę przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego. Szczególnie czynnik chłodniczy należy regularnie sprawdzać.

A co z wydajnością?

To coś takiego z obiecaną wydajnością pompy ciepła. W warunkach testowych obiecana wydajność może być osiągnięta z pewnością, ale w rzeczywistości bilans jest zwykle inny: Zaleta bardziej wydajnego wytwarzania ciepła jest negowana przez straty energii podczas transportu do wodonośnej instalacji centralnego ogrzewania (ogrzewanie ścienne lub ogrzewanie podłogowe).

A ponadto: pompy ciepła to również systemy grzewcze oparte wyłącznie na energii elektrycznej! W opisanych właśnie warunkach pobór mocy jest niewiele niższy niż w przypadku promiennika podczerwieni SUNTHERM.

Zalety ogrzewania na podczerwień

W porównaniu z ogrzewaniem pompą ciepła system ogrzewania na podczerwień ma wiele zalet:

Możesz równomiernie regulować temperaturę w swoim mieszkaniu i cieszyć się komfortowym klimatem w pomieszczeniu – bez wirowania kurzu i przyjemnym promieniowaniem cieplnym. Możesz ogrzewać bezobsługowe i przyjazne dla środowiska.

Sekret wydajnego ogrzewania podczerwienią ujawniliśmy w ostatnim poście na blogu: Prawidłowe umieszczanie paneli na podczerwień.

Dzięki starannemu umieszczeniu paneli w pomieszczeniu można również zaopatrzyć w ciepło strefy komfortu i indywidualne oazy dobrego samopoczucia. Jest też wiele innych zalet:

Nie potrzebujesz pomieszczenia technicznego do ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień jest tańsze: inwestycja w system ogrzewania z pompą ciepła wraz z instalacją jest znacznie wyższa niż w przypadku optymalnie obliczonego i umieszczonego systemu ogrzewania na podczerwień.

Ogrzewanie na podczerwień może generować ciepło dokładnie tam, gdzie jest potrzebne, bez długiego czasu nagrzewania. W przeciwieństwie do tego ogrzewanie pompy ciepła jest powolne i powoduje znacznie większe koszty energii w eksploatacji.

Panele na podczerwień nie wymagają konserwacji: w przeciwieństwie do grzejników z pompą ciepła, promienniki podczerwieni nie wymagają żadnej konserwacji i są wyjątkowo trwałe. Przeczytaj więcej o jakości płyt SUNTHERM tutaj.

Dzięki temu nie ponosisz regularnych kosztów związanych z konserwacją, wymianą zużytych części eksploatacyjnych i naprawą nowych komponentów.

Niemal żadnych środków konstrukcyjnych: jeśli wymieniasz system grzewczy w ramach remontu lub renowacji, oszczędzasz sobie niszczenia podłóg i ścian za pomocą systemu ogrzewania na podczerwień – a tym samym dużo czasu i uciążliwości brudu. I masz niższe koszty instalacji

Wydajność paneli SUNTHERM jest nieporównywalna: jesteśmy jedynym dostawcą, który pracuje na zasadzie bezpośredniego ogrzewania, co oznacza, że ​​energia elektryczna jest zamieniana bezpośrednio na ciepło. Nie ma strat energii przez zasobniki buforowe lub długie rurociągi (jak w przypadku systemu grzewczego z pompą ciepła), ani w obrębie panelu. Przeczytaj więcej o budowie naszego panelu SUNTHERM tutaj.

Połączenie ogrzewania na podczerwień, pieca opalanego drewnem i systemu fotowoltaicznego zapewnia wydajną i przyjazną dla środowiska interakcję: możesz ogrzewać całkowicie niezależnie i bardziej ekonomicznie * niż za pomocą jakiejkolwiek pompy ciepła lub systemu ogrzewania na gas oraz przy najniższej emisji CO2 w porównaniu z innymi systemami grzewczymi.

* Ogólna koncepcja energetyczna składająca się z ogrzewania na podczerwień i systemu fotowoltaicznego, w tym rozwiązania do przechowywania, jest tańsza niż jakakolwiek pompa ciepła i, co nie mniej ważne, zwraca się dzięki ekologicznemu wpływowi. Przeczytaj więcej o połączeniu ogrzewania

You might be interested in …